** חזרה לדף קודם **

איך לבחור את המחבט המתאים לי?

 

למה חשוב לבחור מחבט שיתאים לי?

 

לכל שחקני הטניס יש תכונות שונות מבחינת גובה, חוזק, ניסיון בטניס,  סגנון משחק, ועוד. לכן כדאי שתכונות המחבט ישלימו את תכונות השחקנים ויעזרו להם ליהנות מהמחבט ולהפיק ממנו את המקסימום

 

בבחירת מחבט נתחשב בחמישה פרמטרים מרכזיים:

 

1.    משקל המחבט ונקודת האיזון

 2.    חומר המחבט

 3.    גודל ראש המחבט

 4.    תבנית שזירה

 5.    ידית אחיזה

 

 

כמו כן, אם רוצים, ניתן להסתכל על פרמטרים נוספים אשר יכולים להשפיע על החלטתנו:

 1.      אורך המחבט – במידה ומדובר בילדים ונוער

 2.      המסגרת – צורה, עובי וקשיחות

 3.      משקל הנפה

 

 

להלן המדריך המלא:

 

1.    משקל המחבט ונקודת האיזון:

 

משקל המחבט הוא משתנה שצריך להתאים לכל שחקן בנפרד בהתאם לרמת המשחק, הגודל הפיזי, גובה, צורת המשחק וכו'.
שחקן הגנתי יעדיף בדר"כ מחבט קל שיאפשר לו מהירות תגובה טובה יותר בניגוד לשחקן התקפי שחושב על עוצמה ויצטרך מחבט יותר כבד כדי לייצר אותה בתדירות גבוהה.
מחבט קל הוא המחבט המומלץ לילדים, מבוגרים ושחקנים "חדשים". ככל שרמת המשחק, האימון, והטכניקה עולה האפשרות לעבור למחבט יותר כבד עולה.
מחבטי טניס בימינו שוקלים בין 250 גרם ל-350 גרם.

 

איזון הוא גורם נוסף משמעותי בבחירת מחבט הטניס שלכם. ישנם שלושה מצבים של איזון במחבטים:

 

איזון לכיוון הידית: כאשר רוב המשקל של המחבט הוא בכיוון הידית, במחבט עם איזון זה תהיה יותר שליטה והוא יורגש מעט יותר קל מהמשקל המקורי שלו, לרוב מדובר במחבטים מקצועיים במשקלים באזור ה 300+ גרם.

מחבט מאוזן: כאשר נקודת האיזון היא באמצע והמשקל מחולק שווה בין הראש והידית.

איזון לכיוון הראש: מחבט עם איזון לכיוון הראש ייתן יותר עוצמה ופחות דיוק, איזון לראש קיים בדרך כלל במחבטים קלים על מנת לתת לשחקן יותר עוצמה.

 

2.    חומר המחבט:

 

קיים מגוון של חומרים מהם מייצרים מחבטים, ממחבטי אלומיניום וטיטניום שהם מחבטים פשוטים מאוד ועד מחבטים מגרפיט שמשלבים בתוכם שלל טכנולוגיות מתקדמות.

 
מחבטי אלומיניום - מחבטים אשר יכולים להתאים לשחקן שעושה את צעדיו הראשונים בטניס ומעוניין להימנע מהוצאות כספיות גבוהות מידי בשלב הראשון. המלצתנו – לא לרכוש מחבטים אלה למבוגרים. טווח מחירים – עד 450 ש"ח

מחבטים משולבים - מחבטים שעשויים חלקם מחומרים בסיסיים יותר וחלקם מחומרים איכותיים יותר כמו גרפיט. מחבטים אלו מאפשרים שליטה טובה יותר בכדור, נוחים יותר, עמידים יותר וכאלה שדורשים פחות כח מהיד כדי לייצר עוצמה ומשמשים שחקנים ממוקצעים/מתקדמים או כאלו שמבינים את התועלת בציוד מושקע כבר בצעדיהם הראשונים בענף. טווח מחירים – 420-570 ש"ח.

מחבטי גרפיט - מחבטים שמיוצרים מגרפיט באופן מלא, ככל שכמות הגרפיט במחבט עולה כך גם האיכות שלו. אלו המחבטים שמשחקים איתם בתחרויות. משקל ההנפה שלהם קל יחסית ומאפשר לייצר עוצמה בקלות כמו גם שליטה טובה מאוד בכדור. הוויברציות שמורגשות בזמן המפגש עם הכדור כמעט ונעלמות.

בתוך הקטגוריה של מחבטי גרפיט קיימים מחבטי פרימיום בהם עושים שימוש בשלל טכנולוגיות מתקדמות. המחבטים הללו הם חוד החנית של הקידמה הספורטיבית ומעניקים לשחקן את הכלי האופטימלי כדי למקסם את יכולות החבטה שלו. טווח מחירים – 600-999 ש"ח.

 


משקל לא מותאם לשחקן, בטח לשחקן מתחיל, עלול לגרום לדלקות, פציעות בשורש כף היד ובמרפק ולכן מומלץ להתייעץ עם המאמן האישי או אדם שאתם סומכים עליו לפני הקניה .

 

 

3.    גודל ראש המחבט:

 

גודל ראש המחבט נמדד לפי החלק במחבט שבו הגידים מתוחים. בדרך כלל ככל שראש המחבט יותר גדול ככה ה-SWEET SPOT גדול יותר.  ה-SWEET SPOT הוא האזור שבו אנו שואפים שהכדור יפגוש את הגידים. (מרכז המחבט).  לשחקנים מתחילים מומלץ לבחור בראש מחבט גדול יותר וככל שהשחקן מתקדם ומתמקצע מומלץ להקטין את גודל הראש. גודל ראש גדול יותר שווה עוצמה רבה יותר בגלל אפקט הטרמפולינה. ככל שהשחקן מתקדם מומלץ להקטין את גודל הראש כדי להגדיל את הדיוק והשליטה בחבטה.
גודל ראש המחבט נמדד באינצ' מרובע ומתחלק לשלוש קטגוריות עיקריות:

 

 

1. Mid Size - ראש מחבט קטן, מיועד לרוב לשחקנים בעלי ניסיון רב שמשחקים על בסיס קבוע או מקצוענים. 95 אינץ' מרובע ומטה.

2. Mid Plus - ראש מחבט בינוני, מתאים לשחקנים מנוסים בעלי קורדינציה גבוהה. 95 - 104 אינץ' מרובע.

3. Over Size - ראש גדול, מחבט שמתאים מאוד לשחקנים מתחילים וסניורים. 105 אינץ' מרובע ומעלה.

 

 

 

4.    תבנית שזירה:

 

כל מחבט יתאפיין בתבנית שזירה שונה. תבניות אלו נקראות "תבנית סגורה" או "תבנית פתוחה".

 

התבניות המקובלות בימינו הן 16x19 (16 גידים לאורך, 19 לרוחב), 16x20 ו-18x20

 

הבדלים מרכזיים בין התבניות:

 

תבנית פתוחה (16x19) – יותר עוצמה, ספין, נוטה להיקרע מהר יותר

 

תבנית סגורה (18x20) – יותר שליטה, הכדור פחות משחק על הגידים, נטיה 'לשרוד' יותר זמן מבלי להיקרע.

 

5.    ידית אחיזה:

 

ידית המחבט נמדדת בשתי דרכים: האמריקאית והאירופאית. בשיטת המדידה האמריקאית הידית נמדדת באינצ'ים ובאירופאית היא נמדדת בספרות 6-0.
חשוב לוודא שידית האחיזה נוחה ומותאמת. מכיוון שזה החלק שבו הגוף והמחבט מתחברים יש לו השפעה רבה וחשובה מאוד על השליטה במחבט ובכדור.

 

ידית אחיזה לא מותאמת לשחקן, בטח לשחקן מתחיל, עלולה גרום לדלקות, פציעות בשורש כף היד ובמרפק ולכן מומלץ להתייעץ עם המאמן האישי או אדם שאתם סומכים עליו לפני הקניה

 

להסבר מפורט על בחירת ידית אחיזה ניתן ללחוץ כאן

 

 

 

 

פרמטרים נוספים לשיקול הרוכש:

 

1.    אורך המחבט:

 

המדידה המקובלת לרוב נמדדת באינצ’ים, אורך המחבט נמדד מבסיס הידית ועד סוף ראש המחבט. מחבטי הטניס מתחלקים לשתי קבוצות: ילדים (ג’וניור) ובוגרים.

 

להסבר מפורט על בחירת אורך מחבט ניתן ללחוץ כאן

 

2.    המסגרת – צורה, עובי וקשיחות:

 

המחבטים שמיוצרים כיום מגיעים עם כמה סוגי צורות מסגרות:

 

מסגרת בצורה אליפטית: נותנת יותר עוצמה.

מסגרת מרובעת (מקובלת): מעניקה יותר יציבות ומעלה את השליטה.

מסגרת אווירודינאמית: צורתה היא משולשת ומעוגלת והיא מעניקה משחק ספין מהיר יותר.

 

 

המסגרות המיוצרות כיום נעות בין 20 – 30 מ”מ. ככל שהמסגרת דקה יותר כך המחבט יותר מדויק, ככל שהמסגרת עבה יותר כך עולה עוצמתו של המחבט.

 

קשיחות המחבט מצוינת בתוצאת RA:

 

ציון RA של 63 ומטה – מסגרת גמישה

ציון RA של 64-67 – מסגרת בקשיחות בינונית

ציון RA של 68 ומעלה – מסגרת קשיחה

 

קשיחות המסגרת משפיעה באופן ישיר על פוטנציאל העוצמה בחבטה.

ככל שהמסגרת תהיה קשיחה יותר כך נאבד פחות עוצמה (פחות סופגת זעזוע).

ככל שהמסגרת תהיה גמישה יותר המחבט יספוג יותר זעזוע ויאבד מעוצמת הכדור.

 

 נהוג לחשוב כי מסגרת גמישה תשמש כאפקט טרמפולינה ו'ותוציא' את הכדור בעוצמה חזקה יותר, אך כשאנו מתייחסים לקשיחות המחבט אנו בעצם מתייחסים לכמה זעזוע אנו סופגים בכל חבטה.

 

 

3.    משקל הנפה

 

swingweight או בעברית - משקל הנפה, הוא המשתנה שמתאר את עוצמת החבטה בכדור ברגע הפגיעה בו, ככל שמשקל ההנפה יהיה גבוה יותר בזמן החבטה כך תעלה העוצמה של הכדור.
משקל ההנפה מושפע מגודל המחבט בחלק שבין אמצע הידית ועד הקצה העליון של המחבט, אורך המחבט, משקל המחבט, מהירות ההנפה וכו'. כדי להעלות את משקל ההנפה אפשר לעבור למחבט כבד יותר או מחבט קל שרוב המשקל שלו נמצא בחלק העליון, ראש המחבט. זו הסיבה שחלק מהשחקנים המקצועיים מתקינים ביוזמתם משקולות בראש המחבט.
לשחקנים מתקדמים שעוברים למחבט הבא שלהם מומלץ לדעת מה היה משקל ההנפה במחבט הקודם שלהם. אם הם אהבו אותו הם יוכלו לשמור עליו ואם לא יוכלו לעשות התאמות בהתאם לרצונות שלהם.
 

 

 

סרטון בנושא בחירת מחבט

 

** חזרה לדף קודם **